Wydrzany koło Świnoujścia
Wydrzany (Friedrichsthal) kolo SwinoujsciaWydrzany ( d. Friedrichsthal) , mała dzielnica Świnoujścia, leży u stóp wzgórza Golm, w poblizu Kamminke.
Świnoujście posiadało do 1860 roku tylko jedno, niewwystarczające połączenie z lądem stałym. Dawna droga pocztowa prowadziła ze Świnoujścia koło Golmu, Kamminke, przez Garz, Kutzow, Görke, Dargen, Usedom, Westklüne do Karnin. Stamtąd prowadziło połączenie łodzia na Anklam. Już w 1838 r. ( ze względu na napływ gości kuracyjnych) miasto Świnoujście zaplanowało budowę drogi na Usedom. Przygotowane zostały nawet plany. Ale potem nastąpiła przerwa. Gdy w 1848 r. Duńczycy zablokowali port, liczba bezrobotnych tak gwałtownie wzrosła, że miasto zdecydowało się na budowę drogi, by rozładować w ten sposób bezrobocie. Z całą pewnością odegrały w tym wypadku rolę ówczesne stosunki polityczne. Do 1852 r. szosa na Zirchow była gotowa. W 1860 nastąpiło oddanie ważnego odcinka drogi do Usedom.
   W poblizu przebiegał też odcinek linii kolejowej przez Usedom i Ducherow do Berlina .Powszechnie pociągi kursujące tą linią nazywano „Procą bonzów”. Żartobliwie też mawiano, że jeśli się w Berlinie w tym pociągu zapałiło grube cygaro, to gasło ono dopiero w Świnoujściu. W Świnoujściu, gdzie przed wojna znajdoweały się 3 dworce, obecnie znajduje się tylko jeden, na Warszowie,a pociągi jadą w kierunku na wschód.
E.R.
Dr R. Kind swego czasu pisał: „Każdego pięknego popołudnia, część kapieliskowego towarzystwa udawała się do pobliskiego Frierdrichsthal, by wypić tam kawę i odwiedzić pobliskie wzgórze Golm, a stamtąd roskoszować się jedynym w swoim rodzaju widokiem. Droga do Friedrichsthal wiodła przez karsiborskie wrzosowiska i trwała pieszo około godziny,zaś powozem pół godziny. W gospodzie u Müllera z kręglami i huśtawką pijało się kawę i stąd odbywały się spacery na oddalone o kwadrans drogi wzgórze Golm
Kanał Torfowy stanowi granicę