Fortyfikacje Swinoujcsia
Fortyfikacje Swinoujcsia


Zbudowane w Świnoujściu fortyfikacje powstały po doświadczeniach 1848 roku, kiedy to Duńczycy blokowali od strony morza port.Port zamarł, a w wyniku tego, tak silnie wzrosło w mieście bezrobocie, że aby je rozładować, podjeto budowę, koniecznej zresztą, drogi w kierunku na Zirchow, Usedom itd.
 Fort Anioła
(Engelsburg) leży na lewym brzegu Świny. Otrzymał on swoją nazwę dlatego, że wyglądem przypomina rzymskie mauzoleum cesarza Hadriana. W założeniach, Fort Anioła miał chronić miasto i bezpośrednie zaplecze portu. Wzniesiony został na plane reduty i otoczony pierwotnie wałem ziemnym i fosą. Monumantalna budowla, wzniesiona w latach 1854 - 1858 posiada na trzech kondygnacjach 24 strzelnice dla dział.
Bateria Wschodnia
( Ostbatterie, obecnie Ford Gerharda) zbudowana w XIX wieku, jako część twierdzy świnoujskiej, leży na prawym brzegu Świny w poblizu latarni morskiej. Cały teren przez długie lata porastały krzewy i drzewa . W 2001 roku został on wydzierżawiony zainteresowanemu nim „Komendantowi twierdzy”, który obiekt zechciał odrestaurować i jako atrakcję udostępniać zwiedzającym.
„Komendant” twierdzy w historycznym, fantazyjnym uniformie z pikelhaubą, zadziwia dzieci, swoimi opowieściami historycznymi. Ich składnikiem jest nawet wystrzał armatni.
W rzeczywistości, w świnoujskiej twierdzy, tak na serio, nie padł ani jeden wystrzał armatni. Być może sprawiła to pruska „Polityka siły”, która odstraszyła wrogów przed atakiem.
E.R