Rynek przygraniczny w Swinoujsciu
Rynek przygraniczny w Swinoujsciu
Rynek zaczyna się około 200 metrów od przejścia granicznego na dawnej Szosie Heringsdorfskiej, obecnie ulicy Wojska Polskiego. Dla Niemców jest on jedną z większych atrakcji miasta. Dla polskich handlowców, a także fryzjerów i innych rzemieślników i usługodawców, niemieccy goście i klienci, są bardzo pożądanym celem ich działalności. Miasto osiąga profity z bliskości granicy. Miliony niemieckich turystów dokonuje zakupów w Świnoujściu i swoimi pieniędzmi podnosi znacząco dobrobyt mieszkańców. A więc obie strony maja z tego korzyści. Szczególnie w szczycie sezonu letniego, na wielkim placu parkingowym, na niemieckiej stronie, znalezienie wolnego miejsca jest niemal niemożliwe. Bardzo pomocne w tym wypadku są autobusy i kolej uzdrowiskowa ( UBB ). Po stronie polskiej, na gości oczekują taksówki , autobusy, dorożki konne a nawet riksze.Na rynku do kupienia jest praktycznie prawie wszystko co przyciaga niemieckich klientów: krasnale ogrodowe, wiklinowe kosze, szkło i kryształy, wędzone węgorze, kiełbasy,sery, odzież, płyty CD z muzyką i płyty DVD, warzywa i owoce, grzyby i jagody leśne, lampy itd. No i ooczywiście papierosy.
Kupujący jednakże pamiętać musi o przepisach celnych, jeśli nie chce przekroczyć dopuszczalnej przepisami ilości zakupów. Ten położony w bezpośredniej bliskości granicy rynek, nie jest jedynym, tego rodzaju miejscem sprzedaży w mieście. Istnieje jeszcze jeden rynek, na którym przede wszystkim kupuje się warzywa i owoce.(naturalnie w mieście znajdują się też bardzo interesujące sklepy). Ten ryneczek położony jest w pobliżu miejskiej ciepłowni ( wysokie kominy ! ), przy ulicy Grunwaldzkiej i dojeżdża się do niej z granicy autobusem nr 8. Znajdujemy tu warzywa i owoce wyhodowane w najblizszym rejonie. (Przytór, Karsibór itd.)i naturalnie grzyby i jagody z pobliskich lasów.

Bo też świeże czarne jagody czy borówki, jak też kurki, prawdziwki czy inne płody natury są berdzo pożądane przez wielu klientów i bardzo często są do dopstania, za atrakcyjną dla nich cenę. Ważne:, jak na każdym prawdziwym jarmarku, można się o cenę targować
 
Gdy się już zrobi zakupy, nie można przegapić innych spraw. Miasto ma jeszcze wiele innych godnych zobaczenia miejsc i atrakcji, których nie sposób pominąć.  Na tej internetowej stronie chcemy Was zainteresować Świnoujściem. Odwiedzajcie też dzielnicę nadmorską i plażę, falochrony, latarnię morską, dawne fortyfikacje, promy, wyspę Karsibórz, piękne Wydrzany itd., itp. Naprawdę warto !
E.R.