Karsibor
Karsibor (Kaseburg)
Gdy w roku 1880, po sześciu latach budowy, oddany został Kanał Cesarski ( Dzisiaj Piastowski ), łączący Świnę z Zalewem Szczecińskim, odcięty został od Wyspy Uznam półwysep Karsibór. Powstała w ten sposób nowa wyspa, która skomplikowała komunikację mieszkańcom wioski Karsibórz. Ułatwiło to natomiast, a wręcz umożliwiło, żeglugę wielkim  statkom do Szczecina.
Latem 1630 roku Gustav Adolf, król szwedzki, z niezbyt licznym ale doborowym oddziałem piechoty, lądował w pobliżu Peenemünde i w kilkanaście dni doszedł do ujścia Świny. Przed dalszym marszem na Wolin, zatrzymał się w Karsiborzu i w dniach 14 -19 lipca w tamtejszym domu pastora nocował, a pod starym kasztanem spożywał śniadanie. Wojska cesarskie, pod wodzą Wallensteina, które uprzednio splądrowały Pomorze szybko wycofały się. Przemarsze wojsk nie zakończyły się jednak, ale Szwedzi byli bardziej zdyscyplinowani, przechodzili przez te tereny nie czyniąc szkód. Później zajęli je, mimo protestu Bandenburczyków, na własność.

Leżący w pobliżu „Mariny” t.zw. „Port U-bootów”, jedna z widocznych pozostałości wojennych.
Ten prom przepływa przez Świnę w bezpośredniej bliskości łączenia się Starej Świny i Kanału Piastowskiego.
Dzisiejszą formę architektoniczną nadał mu w 1828 roku, głosny berliński architekt Schinkel.
„Marina” w Karsiborzu. Tutaj, tuż nad Starą Świną, można smacznie zjeść podziwuiając bujna przyrodę. Jest tu także możliwość wynajecia „bungalowu” i korzystanmia z łódki.