Cesarskie, krolewskie i ksiazece wizyty w Swinemünde
Cesarskie, krolewskie i ksiazece wizyty w Swinemünde
Rosyjski okret wojenny „Navarino” w porcie w Świnoujściu. Obraz powstał prawdopodobnie w 1840 r.
2. Niemiecki cesarz Wilhelm II w Świnoujściu
   3. Na promenadzie, przed domem, w którym wypoczywał cesarz Wilhelm II ustawione zostało jego popiersie. 4.Cesarz Nikolaus.
Wyspy Uznam i Wolin niemal od poczatku nowożytnych dziejów przyciągały liczne znakomitości, w tym także osoby koronowane. W ich ślady podążali naturalnie politycy i ludzie sztuki. Wkrótce też byli tu reprezentowani liczni ich przedstawiciele.
 W okresie panowania Książąt Pomorskich na wyspie Wolin znajdowały się tereny łowieckie, zarezerwowane wyłącznie dla nich. Ich obecność nie była tu czymś niezwyczajnym. Jednakowoż szczegółowej kronikarskie zapisy tych wizyt nie zachowały się. Pierwsza udokumentowana przez historyków królewska wizyta, związana jest z osobą szwedzkiego króla Gustawa Adolfa. Z tym, że nie miała ona charakteru kurtuazyjnego. W dzień Św. Jana 1630 roku wylądował on w pobliżu Peenemünde, z niezbyt licznymi, ale zaprawionymi w bojach oddziałami piechoty z którymi, w krótkim czasie przemaszerował w okolice ujścia Świny. Przed dalszym marszem na Wolin zatrzymał się on w Karsiborzu, gdzie, jak głosi podanie, przenocował w domu pastora i spożył śniadanie na podwórzu, pod starymi kasztanami.
W sto lat później, panujący pruscy rozpoczęli u ujścia Świny budowę portu i miasta. Dopiero jednak w 1820 r. przybył tu ze Szczecina król pruski Fryderyk Wilhelm II, by osobiście oglądnąć budowę wznoszonych wówczas falochronów. Dzieło to stanowiło w owym czasie przykład inżynierskiego kumsztu w budownictwie wodnym. Król był naturalnie entuzjastycznie witany przez mieszkańców miasta i goszczony przez jego najznakomitszych przedstawicieli. Do dzisiaj pobyt panującego, upamiętnia wmurowana wówczas na wschodnim falochronie, kamienna tablica z monogramem królewskim i datą jego wizyty.
  W okresie politycznego zblizenia Prus i Rosji, po zwyciestwie nad Napoleonem, Świnoujscie odgrywało znaczącą rolę w utrwalaniu kontaktów między monarchiami. Nasiliła się liczba odwiedzin Świnoujscia przedstawicieli obu dworów. I tak w 1838 r zatrzymał się tu w powrotnej podróży z Berlina do Petersburga, rosyjski car Mikołaj I, w towarzystwie księżniczek Olgi, Marii, Aleksandry, oraz naturalnie sporego orszaku dworskiego. W trzy lata później spotkali się tu ponownie rosyjski car, ze szwedzkim następcą tronu Oscarem, który bawił wówczas z małżonką w Świnoujściu. Równie wysoką range miała wizyta pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV, który tu właśnie spotkał się ze swoja siostra wówczas rosyjską carycą Charlottą. W spotkaniu tym brał też udział jego wysokość książę Wilhelm Pruski. W tym samym roku mieszkańcy miasta zaszczyceni zostali pobytem wirtemberskiego księcia i jego świeżo poślubionej małżonki Olgi, ulubionej siostry rosyjskiego cara. Podobne monarsze spotkania rodzinne nad Świną, powtórzyły się jeszcze w latach 1852, 1856 i 1859. Ze względu na bardzo bliskie kontakty między Berlinem a Petersburgiem, w porcie świnoujskim przez wiele lat stacjonowały gotowe do podróży rosyjskie okrety. Na linii tej kursował też regularnie statek pocztowy.
 Także Międzyzdroje, na wyspie Wolin, swój awans do rangi nowoczesnego,modnego kąpieliska zawdzięczają następcy tronu cesarskiego, a nastepnie cesarzowi Fryderykowi III. W 1867 roku przez kilka tygodni tu własnie, w mało znanym uroczym zakatku, przebywał on na odpoczynku wraz z rodziną. Za jego też poparciem, w dwa lata potem, na pobliskim Wicku, zbudowana została przystań dla statków pasażerskich, utrzymujących bezpośrednie połączenie, między Szczecinem, Świnoujściem i Międzyzdrojami. Wdzięczni mieszkańcy Międzyzdrojów, nadali zbudowanemu w 1885 wspaniałemu molo, imię swego cesarskiego protektora.
  Także Świnoujście zawdzięcza gwałtowny wzrost popularności licznym wizytom niemieckiego cesarza  Wilhelma II w latach 1891 – 1913. Przyczyną częstych cesarskich wizyt były coroczne manewry floty wojennej i t.zw. Dni Cesarskie. Jego Cesarska Wysokość  przybywał na pokładzie jachtu „Hohenzollern” i bawił tu dni kilka. Jednakowoz nie tylko manewry floty przyciagały tu monarchę. Tajemnicą powszechnie znaną były jego regularne, popołudniowe wizyty w Heringsdorfie na herbatce u pani Staud. Jej małżonek pełnił w tym czasie służbę konsula cesarskiego w dalekiej Afryce.
 Szczególny rozgłos uzyskało spotkanie cesarza Wilhelma II z jego kuzynem , carem Rosji Mikołajem II, w sierpniu 1907 r., na redzie Świnoujścia.
  Z kronikarskiego obowiązku wspomnieć należy, iż miasto nad Świna odwiedził nadto w 1883 r. król Portugalii, w 1891 król Danii, w 1899 król saski a w 1905 r. austriacki monarcha cesarz Franciszek Józef I. Ten ostatni przez dwa tygodnie przebywał na wypoczynku w Ahlbecku i jako człowiek nabożny każdego dnia powozem udwał się do Świnoujścia, do kościoła katolickiegio „Stella Maris” na poranne nabożeństwo.
 Do zaprezentowanej galeriii koronowanych osobistości dołączyć możemy osobę księcia Klausa von Ansbach, późniejszego małżonka holenderskjiej królowej Beatrice. W latach 1938 – 1942 uczęszczał on do znakomitej miedzyzdrojskiej prywatnej szkoły średniej, noszącej nazwę „Balten Schule”.
Dr..Józef Pluciński, Świnoujście